You are currently viewing 7 sposobów na komornika, czyli jak żyć z komornikiem na karku

7 sposobów na komornika, czyli jak żyć z komornikiem na karku

Komornicy to rzeczywistość dla wielu osób, które są winne pieniądze wierzycielom. Jeśli otrzymałeś zawiadomienie komornicze, może to być niezwykle stresujące i zastraszające. Na szczęście istnieją kroki, które możesz podjąć, aby chronić swoją własność i zapobiec egzekucji komorniczej.

W tym artykule omówimy różne sposoby na pozbycie się komornika i jak zabezpieczyć przed nim swój majątek. Omówimy również kilka wskazówek, jak w pierwszej kolejności uniknąć egzekucji komorniczej. Dzięki tym informacjom możesz być pewien, że podejmujesz niezbędne kroki, aby chronić swoją własność przed zasięgiem komornika. .

Trzeba pamiętać, że komornicy to też ludzie, także z uczuciami. Najprawdopodobniej osoba, która wysłała komornika, nie chce sprawić Ci dyskomfortu ani odebrać Twojego mienia.

Pierwszym krokiem do ochrony przed potencjalnym komornikiem jest zawsze uprzejmość podczas rozmowy z nim przez telefon lub osobiście. Wielu wierzycieli wyśle komornika, ponieważ nie wiedzą, jak inaczej uzyskać od Ciebie informacje na temat Twojego zadłużenia. Oznacza to, że robią wszystko, co w ich mocy, aby uzyskać wszystkie potrzebne informacje, aby mogli uregulować z tobą umowę dotyczącą zadłużenia .

Skuteczne sposoby unikanie komornika

Jeżeli nie jesteś w stanie uregulować swojego zadłużenia, wierzyciel skieruje Twoją sprawę do sądu. Kolejnym etapem będzie wkroczenie komornika, którego zadaniem będzie jak najszybsze i najskuteczniejsze odzyskanie należności. Istnieje jednak kilka sposobów na sprytne wyjście z tej sytuacji. Osobiście nie popieram tego typu praktyk, a poniższy artykuł ma jedynie na celu przedstawić działania stosowane najczęściej przez polskich dłużników.

Kiedy długiem zajmie się komornik?

Obawiasz się, że tuż po przekroczeniu terminu płatności do Twoich drzwi zapuka komornik? Nic bardziej mylnego. Jak pokazuje praktyka, wytaczane dłużnikom sprawy w znaczącej części przypadków kończą się nakazem zapłaty dopiero po upływie około 4 — 6 miesięcy. Gdy do czynienia mamy nie z Elektronicznym Postępowaniem Upominawczym, lecz tradycyjną, papierową formą, takie sprawy mogą ciągnąć się nawet latami. Musisz sobie zdawać sprawę z faktu, iż nakaz zapłaty nie oznacza automatycznie wkroczenia do działania komornika. Aby tak się stało, musi on być prawomocny. Dzieje się tak wówczas, gdy dłużnik nie wniósł sprzeciwu po upływie 14 dni od wydania nakazu. Co więcej, sąd musi nadać mu w osobnym postępowaniu klauzulę wykonalności. Wierzyciel może przekazać sprawę komornikowi dopiero wówczas, gdy dysponuje takim dokumentem. Co za tym idzie, dłużnik od wezwania przedsądowego do zajęcia rachunku ma około 6 miesięcy na zgromadzenie środków niezbędnych do spłacenia zadłużenia.

7 skutecznych metod na uniknięcie egzekucji komorniczej

Widząc pod drzwiami komornika nie powinieneś mu się odgrażać, brać go na litość czy nie wpuszczać go do swojego domu. Żadna z tego typu metod nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Co nie którzy sprytni wierzyciele poddają się antywindykacji. Mianem tym określa się proces żmudnego, ale polubownego zaspokojenia roszczeń. Część z nich próbuje przechytrzyć komornika. Najczęściej wykorzystują oni poniższe metody uniknięcia windykacji.

1. Dobrowolna redukcja pensji

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, na rachunku bankowym dłużnika zajęciu podlega wyłącznie kwota przekraczająca wysokość minimalnej krajowej. W 2021 jest to 2800 zł brutto, czyli 2061,67 netto. Jeżeli Twoje zarobki są wyższe, możesz zwrócić się z prośbą do Twojego pracodawcy o sztuczne obniżenie wynagrodzenia. Wówczas minimalna krajowa jest wypłacana na konto bankowe, a reszta — przekazywana do rąk własnych.

2. Założenie konta w banku spółdzielczym lub SKOKu

W momencie zajęcia rachunku, znacząca część komorników w celu ustalenia jego numeru korzysta systemu OGNIVO. Znajdują się w nim wyłącznie rejestry bankowe. Brak tam natomiast kont zakładanych w SKOKach i znaczącej części banków spółdzielczych. Chcąc przechytrzyć komornika, wielu dłużników otwiera rachunek w tego typu placówce oddalonej od miejsca zamieszkania czy pracy. Po otrzymaniu negatywnego wyniku z OGNIVO, istnieje spore prawdopodobieństwo, że komornik nie będzie w stanie dokonać zajęcia na rachunku bankowym.

3. Rozpoczęcie pracy „na czarno”

To najpopularniejsza, najłatwiejsza i najskuteczniejsza forma przechytrzenia komornika. Zatrudnienie „na czarno” wiąże się z tym, że pracownik otrzymuje gotówkę do ręki, a w oficjalnych rejestrach funkcjonuje jako bezrobotny. Gdy komornik będzie podejrzewał, że dłużnik jest nielegalnie zatrudniony, powinien poinformować o tym fakcie Urząd Skarbowy. Ten z kolei, w wyniku kontroli musiałby stwierdzić fakt podjęcia pracy przez osobę zadłużoną, co jest czaso- i pracochłonnym procederem.

4. Upłynnienie majątku

Jak podaje artykuł 300 punkt 2 kodeksu karnego, zabronione jest utrudnianie pracy komornika przez zbywanie, ukrywanie, darowanie, obciążanie czy uszkadzanie majątku. Darowizna mieszkania, samochodu czy sprzętu RTV i AGD podczas trwania windykacji jest przestępstwem. Nie jest ona natomiast zabroniona przed rozpoczęciem działań komorniczych. Najodważniejsi dłużnicy decydują się na spreparowanie stosownej umowy z datą wsteczną.

5. Powszechne zaskarżania

Jak skutecznie opóźnić proces egzekucji i doprowadzić do tego, aby wierzyciel zrezygnował z dochodzenia roszczeń? Każdy z dłużników ma prawo złożyć skargę na komornika. Zaskarżeniu podlegać może każdego jego działanie. Złożenie pisma lub pozwu do sądu skutkuje automatycznym zablokowaniem działań komornika. Zobowiązany jest on wówczas do stosownego uzasadnienia podejmowanych przez siebie działań i dostarczenia takiego dokumentu do dłużnika.

6. Pożyczka długoterminowa dla zadłużonych

Decydując się na wzięcie takiego zobowiązania musisz dołożyć wszelkich starań, aby nie popaść w następny proces egzekucyjny.

Przygotowaliśmy specjalny ranking, najlepszych firm pożyczkowych, które nie sprawdzają baz BIK i KRD. Decyzja w większości przypadków do 15 min. KLIKNIJ W PONIŻSZY BANER






7. Dobrowolna spłaca zadłużenia

Spora część dłużników decyduje się na uznanie długu i spłatę zadłużenia w ratach. Wierzyciel może wówczas zaproponować jedno z poniższych rozwiązań:

Odpracowanie długu — polega ono na wykonywaniu prostych czynności, takich jak zadania administracyjne czy sprzątanie ulic. Stawka godzinowa takich prac wynosi około 13 zł.

Upłynnienie części posiadanego majątku na rzecz wierzyciela — nic nie stoi na przeszkodzie, abyś sprzedał niektóre z posiadanych przez Ciebie dóbr, a pozyskaną w ten sposób gotówkę przeznaczył na spłatę długu. To sprawdzony sposób na to, aby ustrzec się przed aukcją komorniczą.

Dodaj komentarz