You are currently viewing Gdzie dostanę telefon bez bik i krd

Gdzie dostanę telefon bez bik i krd

Czy operatorzy komórkowi sprawdzają swoich klientów w BIK? Gdzie dostanę telefon bez bik i krd? Piotr.

Odpowiedź eksperta: Małgorzata Jankowska ✅

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, jest instytucją gromadzącą informacje na temat osób korzystających z produktów kredytowych. Korzysta z niego wiele instytucji, takich jak na przykład banki, które chcą sprawdzić czy potencjalny kredytobiorca będzie w stanie wywiązać się z zaciąganego zobowiązania. Czy również operatorzy komórkowi sprawdzają BIK? I gdzie dostanę telefon bez bik i krd?

Telefon komórkowy to urządzenie, bez którego trudno sobie wyobrazić codzienne życie. Korzystamy z niego zarówno w czasie wolnym, jak i podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Jeżeli od wielu lat nie zmieniałeś operatora komórkowego lub z tego typu usługi będziesz korzystał po raz pierwszy, koniecznie zapoznaj się z poniższym tekstem. Dowiesz się z niego wszystkiego na temat weryfikacji klienta przez sieci komórkowe.

Telefon bez BIK – na kartę czy abonament?

Użytkownicy sieci komórkowych do wyboru mają telefon na kartę lub abonament. Oba rozwiązania cieszą się dużą popularnością. Klienci mają tu do dyspozycji szereg ofert indywidualnych czy pakietów promocyjnych. Dodatkowo, mogą oni dopasować limit transferu danych oraz model telefonu komórkowego do indywidualnych potrzeb. Co ważne, w związku z wejściem w życie w lipcu 2017 roku obowiązku rejestracji kart SIM, w obu wymienionych powyżej przypadkach, dane klientów są przetwarzane przez podpisanie odpowiednich dokumentów.

Czym zatem różni się od siebie telefon na kartę i na abonament?

Kluczową kwestią jest tu uiszczanie opłat. Osoba posiadająca telefon na kartę płaci z góry konkretną kwotę, którą może wykorzystać zarówno na połączenia, jak i SMS — y czy transfer danych. Jeżeli chodzi natomiast o abonament, opłaty dokonuje się tu za konkretny okres rozliczeniowy. Jako że odbywa się to regularnie, taka oferta ma formę zobowiązania. Przebieg abonamentu jest zbliżony do dokonywania zakupów na raty czy zaciągania pożyczek.

W jaki sposób operatorzy komórkowi weryfikują dane swoich klientów?

Gdy klient decyduje się przyjąć na siebie dane zobowiązanie, wiąże się to z tym, że będzie on musiał spełniać konkretne warunki. Wszelkiego rodzaju instytucje przykładają do tego dużą wagę. Dzięki temu zyskują one pewność, że klient będzie w stanie wywiązywać się ze zobowiązań określonych w umowie, takich jak na przykład comiesięczne uiszczanie rachunków.

Nierzadko koszt abonamentu uwzględnia nie tylko opłaty za połączenia, SMS — y oraz transfer danych, lecz również raty za zakupiony telefon komórkowych czy dodatkowe usługi, takie jak na przykład subskrypcje serwisów internetowych udostępniających filmy lub muzykę.

Wiarygodność klienta sieci komórkowej jest oceniana na bazie informacji na temat tego, w jaki sposób spłacał on do tej pory zaciągnięte przez siebie zobowiązania.

Czy można wziąć telefon bez BIKu?

Jak już wspomniałem, sieci komórkowe dokonują sprawdzenia finansowej wiarygodności swoich potencjalnych klientów. Do tego celu nie korzystają one jednak z usług Biura Informacji Kredytowej. Wynika to z tego, że uprawnione są do tego wyłącznie instytucje bankowe, firmy pożyczkowe oraz SKOK — i.

Operatorzy sieci komórkowych najczęściej korzystają z informacji znajdujących się w rejestrze, jakim jest Biuro Informacji Gospodarczej (BIG) – np. z Krajowego Rejestru Długów BIG S.A. (KRD) i BIG InfoMonitor.

Gdzie dostanę telefon bez BIK i KRD
Gdzie dostanę telefon bez BIK i KRD

KRD BIG – jakiego rodzaju informacje można tam znaleźć?

BIG InfoMonitor to instytucja, która gromadzi informacje na temat osób fizycznych oraz przedsiębiorców. Trafić mogą tam dane osób, którzy nie płacą terminowo rachunków za gaz czy prąd lub zobowiązań wobec kontrahentów.

W rejestrze widoczne są informacje odnośnie statusu danej spłaty oraz ewentualnych zadłużeniach. BIG InfoMonitor i KRD może zostać sprawdzony przez operatora siec komórkowej pod warunkiem, że poinformował o tym klienta i uzyskał jego zgodę.

Niekorzystne wpisy zarówno w BIK jak i KRD można usunąć. Co więcej, możesz zrobić to samodzielnie za jedyne 58zł przy zachowaniu skuteczności profesjonalnego radcy prawnego. Sprawdź: jak samodzielnie wyczyścić BIK.

Gdzie dostanę telefon bez bik i krd?

Chciałabym podkreślić, iż operatorzy sieci komórkowych mogą, lecz nie muszą sprawdzać BIG. Swoich potencjalnych klientów mogą one weryfikować również na inne sposoby, na przykład prosząc o dostarczenie kopii zaświadczenia o zatrudnieniu. Stanowić będzie to potwierdzenie, że dana osoba posiada stabilne zatrudnienie oraz dochody umożliwiające ponoszenie comiesięcznych opłat z tytułu abonamentu.

Dodatkowo, w celu uwiarygodnienia kondycji finansowej, klient może przedstawić wyciągi z konta potwierdzające terminową spłatę pozostałych zobowiązań, takich jak na przykład raty abonamentu w innej sieci.

Ten post ma 2 komentarzy

  1. jacekfijalkowski

    czy orange sprawdza bik ???

  2. Adam

    Sam abonament dostanie sie praktycznie wszedzie problem robi sie jak chce sie wziasc telefon.

Dodaj komentarz