You are currently viewing Czy bik jest bezpieczny?

Czy bik jest bezpieczny?

Czy rejestracja w bik bezpieczna? Chciałbym pobrać swój raport ale trzeba tam podać kompletne dane takie jak numer dowodu, pesel, adres. Raczej nie chciałbym podawać takich informacji w internecie prywatnej firmie. Czy bik jest bezpieczny i nie ma opcji że te dane kiedyś wyciekną? Marek


Odpowiedź eksperta: Małgorzata Jankowska 

Rejestracja w BIK — czy jest bezpieczna?

Biuro Informacji Kredytowej jest instytucją gromadzącą oraz udostępniającą dane na temat historii kredytowej klientów banków, SKOK — ów oraz pozabankowych firm pożyczkowych.

W zasadzie odpowiedź na pytanie “czy bik jest bezpieczny?” można było by zawrzeć w jednym zdaniu: “tak, jest równie bezpieczny pod względem ochrony danych co banki i inne instytucje finansowe“.

Pozwól, że jednak rozwinę trochę ten temat.

Dlaczego rejestracja w Biurze Informacji Kredytowej jest bezpieczna

Każdy z nas powinien dbać o bezpieczeństwo swoich danych osobowych. W przypadku Biura Informacji Kredytowej nie musisz obawiać się, że trafią one w niepowołane ręce. Strona internetowa oraz system informatyczny wspomnianej instytucji zostały stworzone z wykorzystaniem systemu bezpiecznego szyfrowania danych SSL. Dodatkowo, BIK zatrudnia wykwalifikowanych ekspertów, którzy odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie zabezpieczeń i przesyłanie danych.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że aby możliwa była rejestracja na stronie Biura Informacji Kredytowej, przedsiębiorstwo to musi potwierdzić podane przez Ciebie dane osobowe. Są to:

  • Imię i nazwisko
  • Seria i numer dowodu osobistego
  • Numer PESEL
  • Adres zamieszkania
  • Adres e — mail
  • Numer telefonu

Dodatkowo, podczas rejestracji należy zaznaczyć zgody na wykorzystywanie i przetwarzanie powyższych danych. Nie ma tu natomiast konieczności udzielania zgód marketingowych; są one dobrowolne.

Jak zweryfikować swoją tożsamość na stronie BIKu? Niezbędne jest wykonanie przelewu identyfikacyjnego z Twojego konta bankowego na kwotę 1 zł. Oczywiście dane konto bankowego, z którego wykonasz przelew, muszą się pokrywać z danymi użytymi do rejestracji.

Rejestracja w Biurze Informacji Kredytowej przy pomocy listu polecongo

Nie chcesz lub nie możesz zarejestrować się w Biurze Informacji Kredytowej przez Internet? Instytucja ta dopuszcza założenie konta przy pomocy listu poleconego. Główną zaletą tego rozwiązanie jest brak konieczności przesyłania zdjęcia dowodu osobistego i wykonywania przelewu identyfikacyjnego. Wadą jest natomiast długi czas oczekiwania na dostarczenie listu do BIK — u przez Pocztę Polską, który wynosić może niekiedy nawet 14 dni.

Dodaj komentarz