You are currently viewing Co zrobić żeby komornik nie zajął samochodu?

Co zrobić żeby komornik nie zajął samochodu?

Niestety wpadliśmy z mężem w spiralę chwilówek. Wszystkie zaciągnięte na męża. Kilka firm wypowiedzialo nam juz umowę i sprawa trafiła do komornika. Co zrobić żeby komornik nie zajął samochodu męża? Mąż codziennie dojeżdża do pracy ponad 50km. Tak więc samochód jest mu niezbędny. Czy można jakos skutecznie powstrzymać komornika? Obecenie nie mamy możliwości spłaty tego zadłużenia. Łączna kwota to ponad 10tys zł. Czy można w tej sytuacji traktowac samochód jako rzecz niezbędną do funkcjonowania? Kiedy komornik nie może zająć samochodu? I czy w ogóle komornik zajmie stare auto? Auto jest zarejestrowane na nas oboje. Anna.


Odpowiedź eksperta: Małgorzata Jankowska ✅

Egzekucja z ruchomości to jedna z form egzekucji komorniczej, nazywanej również przymusową. Obok egzekucji z nieruchomości, jest ona uznawana za jedną z najbardziej drastycznych form przymusowego ściągania długów.

Na początek chciałabym pokrótce wyjaśnić czym są ruchomości. Mianem tym określa się każdą rzecz nie będącą trwale związaną z gruntem czy z budynkiem, który jest połączony trwale z gruntem. Do kategorii tej zaliczają się między innymi artykuły gospodarstwa domowego, jak telewizor, komputer, lodówka czy pralka. Ruchomością jest również samochód.

W jaki sposób komornik może zająć auto dłużnika?

Zajęcie auta dłużnika przez komornika sądowego odbywa się zdalnie. Jak krok po kroku przebiega tego typu procedura?

  • W pierwszej kolejności komornik znajduje dane samochodu w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Zyskuje on w ten sposób informacje na temat tego, czy dana osoba jest właścicielem lub współwłaścicielem auta.
  • Kolejny etap to poinformowanie dłużnika o zajęciu ruchomości. Stosowne pismo zawiera informację na temat tego, pod czyim nadzorem ma się znaleźć samochód.

Do czynienia możemy mieć tutaj z następującymi scenariuszami: oddanie auta komornikowi, odstawienie go na parking strzeżony lub pozostawienie pojazdu pod nadzorem osoby zadłużonej. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że wyłącznie od komornika sądowego zależy, czy samochód, który podlega egzekucji komorniczej zostanie dłużnikowi odebrany czy nie.

Podczas zajęcia musi zostać sporządzony protokół, w którym zostanie oszacowana wartość pojazdu. Oczywiście jako dłużnik, jeśli uważasz, że wartość Twojego pojazdu została zaniżona, masz prawo wnieść sprzeciw. W takim przypadku, komornik ma obowiązek powołać biegłego, który wyceni zajmowany samochód.
Biegły jest wzywany obligatoryjnie gdy wartość pojazdu przekracza 25 000zł.

Co zrobić żeby komornik nie zajął samochodu

Komornik a współwłasność pojazdu – czy komornik może zająć samochód, który ma dwóch właścicieli?

Zarejestrowanie samochodu na co najmniej 2 osoby będące jego współwłaścicielami to popularna praktyka, z którą często mamy do czynienia w naszym kraju. Co ważne, nie ma tu znaczenia, czy dłużnik jest pierwszym czy drugim współwłaścicielem. Jak głosi prawo cywilne, “wszystkie osoby są współwłaścicielami danego pojazdu“. Jak w takiej sytuacji wygląda egzekucja udziału w aucie?

Przebiega ona w dokładnie taki sam sposób, co w przypadku jednego właściciela, który jest dłużnikiem. Różnica polega tu na tym, że w sytuacji, w której jeden ze współwłaścicieli posiada długi, zajęciu ulega wyłącznie jego udział. Gdy do czynienia mamy z 1/2 udziału w prawie własności samochodu, tego typu egzekucja jest niemalże zawsze umarzana.

Wynika to z tego, że niezwykle trudno znaleźć jest nabywcę zainteresowanego wylicytowaniem udziału w takim pojeździe. Nie ma w tym nic dziwnego. Trudności wynikające ze współposiadania samochodu przez 2 obce osoby mogą się okazać bardzo kłopotliwe.

Co zrobić żeby komornik nie zajął samochodu?

W tym konkretnym przypadku, jeśli posiadacie rozdzielność majątkową, to współwłasność i nie wielka wartość pojazdu może skutecznie zniechęcić komornika do jego zajęcia.
Jeśli nie macie rozdzielności, to czy pojazd może zostać zajęty w 1/2 udziałów czy w całości, zależy od okoliczności i celów zaciągniętych pożyczek.

Ponad to, komornik nie może zająć samochodu gdy służy on do wykonywania pracy zarobkowej. Nie można zająć samochodu taksówkarzowi lub osobie prowadzącej firmę transportową. Egzekucja komornicza nie może ograniczać możliwości pozyskania środków do życia.
W przypadku dojazdów do pracy, gdy nie ma innego środka transportu, można użyć tego argumentu.

Więcej o sposobach uniknięcia egzekucji komorniczej opisaliśmy w artykule 12 sposobów na komornika, czyli jak żyć z komornikiem na karku

Co robić, jeżeli komornik zajął mój samochód?

Zdaję sobie sprawę z tego, że zajęcie samochodu przez komornika może być dla wielu osób bardzo stresującym wydarzeniem. Dotyczy to w szczególności tych dłużników, dla których auto jest głównym środkiem transportu.

Co robić w takiej sytuacji? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wynika to z nieco innych okoliczności każdej ze spraw tego typu. Z doświadczenia wiem jednak, że sporą część egzekucji komorniczych można umorzyć, odzyskując pieniądze lub odszkodowanie. Sądy wydają niekiedy wadliwe tytuły wykonawcze. Każdą sprawę warto wnikliwie przeanalizować, zachęcam do kontaktu.

Ten post ma 5 komentarzy

  1. Anna

    Dziekuje za wyczerpujaca odp. Nie mamy rozdzielnosci ale tak jak pani mowi, nie ma mozliwosci innego dojazdu do pracy bez samochodu. Co zrobic gdy komornik jednak nie uzna tego argumentu i dokona zajecia?

    1. Kancelaria Kredytowa

      Pani Anno, na wszelkie czynności komornika można złożyć zażalenie. Jednakże zawsze warto spróbować dogadać się z komornikiem i ustalić jakiś konkretny harmonogram spłat. Zajęcie ruchomości to ostateczność. /M.J.

  2. jacekfijałkowski

    co w przypadku malej wartosci samochodu ? mam fiata pande z 2005 roku czy komornik moze mi ja zajac ??? czy za zabranie samochodu dolicza dodatkowe koszta ??/

  3. Ewa

    Użyczam samochód synowi na dojazd do pracy ( około 40 km ) w jedną stronę , syn ma zajęcie komornicze ,czy komornik może zająć mój samochód?

Dodaj komentarz